ÖVRIGT / Speglar / Spegel 11755267
*
nr 1175 5267
Spegel
Mässing/Teak, 20x27
Utrop:
500 kr
Såld:
150 kr
Sista tid för bud online:
måndag 16 april 2018
kl 19:16:32
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
16/4 09:42:40
1
100 kr
16/4 14:47:48
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gyllene, guldfärgad metall mässing spegel speglar teak teakmöbler trä
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:24
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:33
-
7074 Spegel
Gustaviansk stil. Bronserad. 45x34 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:02
-
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:30
-
6668 Spegel
Rokokostil, bronsead, ca 96x55 cm
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 19:54
*
Spegel
nr 1175 5267
Spegel
Mässing/Teak, 20x27
| Utrop: | 500 kr |
|---|---|
| Såld: | 150 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 16 april 2018 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 16/4 09:42:40 | 1 | 100 kr |
| 16/4 14:47:48 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gyllene, guldfärgad metall mässing spegel speglar teak teakmöbler trä
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:24 -
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:33 -
7074 Spegel
Gustaviansk stil. Bronserad. 45x34 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:02 -
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:30 -
6668 Spegel
Rokokostil, bronsead, ca 96x55 cm
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 19:54



